Regularnie otrzymujemy pytania „Kto powinien opłacić ZAIKS?”, „Czy DJ powinien opłacać ZAIKS?”. „Czy sala musi go opłacić?” Ze względu na dużą ilość pytań, chciałbym ponownie poruszyć temat ZAIKSU. Dlaczego ponownie? Ponieważ w 2019 roku jako pierwszy polski DJ przeprowadziłem obszerny wywiad z Dyrektorem tej instytucji. Być może nieco długi, ale niezwykle merytoryczny. Rozumiem, że preferujemy krótsze treści (co szkoda), dlatego niniejszy artykuł będzie krótkim streszczeniem.

 

o1092756911

 

Na początek, czym jest ZAIKS? (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) jest najstarszą organizacją zbiorowego zarządzania w Polsce, działającą w formie stowarzyszenia osób fizycznych – twórców. Powstała w 1918 roku pod nazwą Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, a wśród założycieli byli m.in. Jan Brzechwa, Julian Tuwim i Antoni Słonimski.

 

kalendarium

 

Dlaczego powinniśmy opłacać Zaiks na weselach? Według Zaiksu jest to impreza komercyjna, na której osoby związane z jej organizacją otrzymują wynagrodzenie, takie jak restauratorzy, usługodawcy, zespoły czy DJ-e. Takie jest zdanie ZAIKSU. Niektórzy przekąsem twierdzą że chodzi tutaj także o „koperty” które dostają Państwo Młodych. Oczywiście to nie jest oficjalne stanowisko, lecz ukąśliwa opinia której nie sprawdzam. 

Kto powinien opłacać Zaiks? Restauracje, w przeciwieństwie do DJ-ów, mają możliwość opłacenia ZAIKSu z góry, na rok. My, jako DJ-e, mamy obowiązek korzystać z legalnych nośników i posiadać licencje na utwory jednak nie możemy opłacić licencji z góry. Jesteśmy mobilni. Podsumowując: podmiot odpowiedzialny za imprezę lub jej organizację powinien opłacić ZAIKS. Jako wykonawcy odtwarzamy muzykę zgodnie z licencją ZAIKS, jednak opłata dotycząca konkretnej liczby osób, daty oraz jednorazowej imprezy należy do zamawiającego lub restauratora. Niektóre sale decydują się na opłacanie jednorocznej stawki zryczałtowanej, inne pozostawiają to przyszłym Parom Młodym – mając do tego prawo.

Czy to prawda, że trzeba opłacić ZAIKS, SPAV i STOART? Nie, to się zmieniło. Teraz istnieje tylko jedno „okno” dla ZAIKSu.

Gdzie opłacić Zaiks? Możesz to zrobić na stronie: https://online.zaiks.org.pl/oblicz-kup-licencje.

Czy kiedykolwiek miała miejsce kontrola? Jakie są konsekwencje? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w obszernym, ale niezwykle merytorycznym materiale, który doskonale uzupełni i zakończy niniejszy artykuł.